Precedens pro nezaměstnané aneb Nenechte se zotročit

27. května 2018 v 14:13 | Mgr. Jiří Gutknecht
Jak je už mnohým několik měsíců známo, přišli naši politikové opět s nápadem zavést tzv. veřejnou službu pro nezaměstnané. Přestože před několika lety tyto nucené práce zrušil ústavní soud, objevily se znovu v trochu pozměněné podobě. Nevím, proč v tomto případě ústavní soud rovnou nezasáhl a tyto otrocké práce opět neztrušil, ale to je trochu jiná věc.
Jelikož se mě tato problematika bude v nejbližší době také týkat (po krátké práci ve fabrice a dlouhodobé pracovní neschopnosti jsem nyní na úřadu práce), rád bych všem nezaměstnaným sdělil jeden důležitý precedens, který jsem slyšel v rozhlasových zprávách:
Po zrušení otrokářství před několika lety podala jedna bývalá otrokyně ústavní stížnost a domáhala se od zaměstnavatele vyplacení mzdy za odpracované hodiny. U soudu uspěla a zaměstavatel jí musel mzdu vyplatit. Ve zprávě bylo rovněž konstatováno, že ostatní lidé o této možnosti nevěděli a propásli ochrannou lhůtu, v níž mohli vymáhat dlužnou mzdu, jinak by zaměstnavatelé museli vyplatit astronomické částky.
Pokud tedy budu nucen vykonávat otrocké práce, poradím se s právníkem, podám ústavní stížnost a budu chtít za práci zaplatit. Tímto dávám tento precedens na vědomí ostaním nezaměstnaným, neboť otrokářský řád patří již minulosti a teď se za práci
platí!!!

DODATEK K ČLÁNKU Z 9. 6. 2017
Na informační schůzce na úřadu práce v úterý 16. 5. 2017 jsem se zeptal na problematiku veřejné služby a řekl jsem přednášejícímu o výše zmíněném precedentu, na což mi odpověděl, že z toho mají zatím všichni hodně rozpačitý pocit a nikdo neví, co si myslet. Prý bych se mohl v případě potřeby obrátit na právníka úřadu práce. Každopádně zameěstnavatelé (aspoň v Ústí nad Labem) nemají o přijímání pracovníků na veřejnou službu zájem, a lidé, kteří by ji chtěli vykonat, marně shánějí místo.
I podle zpráv ze sdělovacích prostředků je s touto službou všeobecná nespokojenost na straně zaměstnavatelů i pracovníků,, neboť to nikomu nic nepřináší a nezaměstnaní při této službě stejně nezískají žádné návyky.
Při mé poslední návštěvě úřadu práce ve středu 7. 6. mi zprostředkovatelka sdělila, že veřejná služba je v souladu s ústavou, neboť je dobrovolná a lidé ji vykonávat nemusejí. Že by bez této "dobrovolnosti" neměli dost peněz na živobytí, to už nedodala. Je zde tedy použit stejný trik jako předtím, kdy tuto službu navzdory " dobrovolnosti" ústavní soud zrušil. Doufám tedy, že i tentokrát bude možné podat ústavní stížnost a dopadne to stejně.
Já každopádně otroka dělat nechci a v případě potřeby jsem rozhodnutý se poradit s právníkem a podat případně i ústavní stížnost.

DODATEK Z 13. 7. 2017
Do dnešního dne po mě otrocká práce nebyla požadována. Nevím, jestli je to kvůli nezájmu zaměstnavatelů anebo kvůli mé částečné invaliditě (i když mám jen 1. stupeň), nicméně k ústavní stížnosti zatím nemám důvod.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama